The 36th International Conference on Logic Programming

Conference Program

Times are Central European Summer Time (CEST).

The instructions for submitting your recorded presentation are available here.

Attend the Invited Talks in live streaming from our Facebook page.


ALP Meeting - open to all members of the association, click here. (Microsoft Teams or Chrome web browser needed)

Overview

Detailed Program

18 September

19 September

20 September

  • 14:00 - 14:30. Opening

  • 14:30 - 15:30. Invited talk (Sponsored by EurAI) - Chair: Stefania Costantini

    • Francesca Rossi: When Is It Morally Acceptable to Break the Rules? A Preference-Based Approach

  • 15:30 - 16:15. John Alan Robinson 20 year test of time award - Chair: Mirek Truszczynski

    • Marc Denecker: Extending Classical Logic with Inductive Definitions.

  • 16:15 - 16:30. Break

  • 16:30 - 18:00. Theory - Chair: Jorge Fandinno

    • Alex Brik: Splitting a Hybrid ASP Program

    • George Baryannis, Ilias Tachmazidis, Sotiris Batsakis, Grigoris Antoniou, Mario Alviano and Emmanuel Papadakis: A Generalised Approach for Encoding and Reasoning with Qualitative Theories in Answer Set Programming

    • Paul Tarau and Valeria de Paiva: Deriving Theorems in Implicational Linear Logic, Declaratively

    • Pedro Cabalar, Jorge Fandinno and Yuliya Lierler: Modular Answer Set Programming as a Formal Specification Language

    • Tobias Geibinger and Hans Tompits: Sequent-Type Calculi for Systems of Nonmonotonic Paraconsistent Logics

  • 18:00 - 18:15. Break

  • 18:15 - 19:45. Argumentation & Justification - Chair: Manuel Carro

    • Ridhwan Dewoprabowo and Ari Saptawijaya: Tabling Optimization for Contextual Abduction

    • Joaquin Arias, Manuel Carro, Zhuo Chen and Gopal Gupta: Justifications for Goal-Directed Constraint Answer Set Programming

    • Roberta Calegari and Giovanni Sartor: Burden of Persuasion in Argumentation

    • Simon Marynissen, Bart Bogaerts and Marc Denecker: Exploiting Game Theory for Analysing Justifications

21 September

  • 14:30 - 15:30. Invited talk - Chair: Giovambattista Ianni

    • Esra Erdem: Applications of Answer Set Programming where Theory meets Practice

  • 15:30 - 16:15. The Alain Colmerauer 10 year test of time award - Chair: Manuel Hermenegildo

    • Johannes Oetsch, Jörg Pührer, Hans Tompits: Catching the Ouroboros: On debugging non-ground answer-set programs.

  • 16:15 - 16:30. Break

  • 16:30 - 18:00. Applications - Chair: Alexander Artikis

    • Yuri Gil Dantas, Antoaneta Kondeva and Vivek Nigam: Less Manual Work for Safety Engineers: Towards an Automated Safety Reasoning with Safety Patterns (Application Paper)

    • Stefania Costantini and Lorenzo De Lauretis: An application of Answer Set Programming in Distributed Architectures: ASP Microservices

    • Kinjal Basu, Sarat Chandra Varanasi, Farhad Shakerin and Gopal Gupta: SQuARE: Semantics-based Question Answering and Reasoning Engine

    • Esra Erdem and Andreas Herzig: Solving Gossip Problems using Answer Set Programming: An Epistemic Planning Approach

    • Basem Atiq, Volkan Patoglu and Esra Erdem: Dynamic Multi-Agent Path Finding based on Conflict Resolution using Answer Set Programming

  • 18:00 - 18:15. Break

  • 18:15 - 19:45. Applications & Challenges in Logic Programming - Chair: Francesco Ricca

    • Esra Erdem, Müge Fidan, David Manlove and Patrick Prosser: A General Framework for Stable Roommates Problems using Answer Set Programming

    • Yusuf Izmirlioglu and Esra Erdem: Reasoning about Cardinal Directions between 3-Dimensional Extended Objects using Answer Set Programming

    • Roberta Costabile, Gelsomina Catalano, Bernardo Cuteri, Maria Concetta Morelli, Nicola Leone and Marco Manna: A logic-based decision support system for the diagnosis of headache disorders according to the ICHD-3 international classification

    • Botros N. Hanna, Ly Ly Thi Trieu, Tran Cao Son and Nam T. Dinh: An Application of ASP in Nuclear Engineering: Explaining the Three Mile Island Nuclear Accident Scenario

    • Walter Wilson: Proof, Implementation, and CAD-Application Challenges of Axiomatic Language

    • Nour Jnoub and Wolfgang Klas: An ASP-Based Approach for Fake Reviews Detection


22 September

  • 14:30 - 15:30. Invited talk - Chair: George Baryannis

    • Joao Marques-Silva: Formal Reasoning Methods for Explainability in Machine Learning

  • 15:30 - 16:15. Best Technical Paper - Chair: Paul Fodor

    • Gianvincenzo Alfano, Sergio Greco, Francesco Parisi and Irina Trubitsyna: On the Semantics of Abstract Argumentation Frameworks: A Logic Programming Approach

  • 16:15 - 16:30. Break

  • 16:30 - 18:00. Implementations & Transformations - Chair: Martin Gebser

    • Wolf De Wulf and Bart Bogaerts: LP2PB: Translating Answer Set Programs into Pseudo-Boolean Theories

    • Michael Dingess and Mirek Truszczynski: Automated Aggregator - Rewriting with the Counting Aggregate

    • Jorge Fandinno, Vladimir Lifschitz, Patrick Lühne and Torsten Schaub: Verifying Tight Logic Programs with anthem and Vampire

    • Giovambattista Ianni, Francesco Pacenza and Jessica Zangari: Incremental maintenance of overgrounded logic programs with tailored simplifications

    • Laura Giordano and Daniele Theseider Dupre': An ASP approach for reasoning in a concept-aware multipreferential lightweight DL

  • 18:00 - 18:15. Break

  • 18:15 - 19:45. Planning & Constraints - Chair: Agostino Dovier

    • Alessandro Burigana, Francesco Fabiano, Agostino Dovier and Enrico Pontelli: Modelling Multi-Agent Epistemic Planning in ASP

    • Pierre Talbot, Eric Monfroy and Charlotte Truchet: Modular Constraint Solver Cooperation via Abstract Interpretation

    • Richard Taupe, Antonius Weinzierl and Gerhard Friedrich: Conflict Generalisation in ASP: Learning Correct and Effective Non-Ground Constraints

    • Thomas Eiter and Rafael Kiesel: ASP(AC): Answer Set Programming with Algebraic Constraints

    • Fred Mesnard, Etienne Payet and German Vidal: Concolic Testing in CLP

23 September

  • 14:30 - 15:30. Invited talk - Chair: Fabrizio Riguzzi

    • Luc de Raedt: From Probabilistic Logics to Neuro-Symbolic Artificial Intelligence

  • 15:30 - 16:15. Best Student Paper - Chair: Bart Bogaerts

    • Pedro Cabalar, Jorge Fandinno, Javier Garea, Javier Romero and Torsten Schaub: eclingo: a Solver for Epistemic Logic Programs

  • 16:15 - 16:30. Break

  • 16:30 - 18:00. Logic Programming & Machine Learning - Chair: Alessandra Russo

    • Stefano Forti and Antonio Brogi: Continuous Reasoning for Managing Next-Gen Distributed Applications

    • Marc Roig Vilamala, Harrison Taylor, Tianwei Xing, Luis Garcia, Mani Srivastava, Lance Kaplan, Alun Preece, Angelika Kimming and Federico Cerutti: DeepProbCEP: A Hybrid Neuro-Symbolic Approach for Complex Event Processing in Noisy and Adversarial Settings

    • Elena Bellodi, Marco Alberti, Fabrizio Riguzzi and Riccardo Zese: MAP Inference for Probabilistic Logic Programming

    • Carmine Dodaro, Thomas Eiter, Paul Ogris and Konstantin Schekotihin: Managing caching strategies for stream reasoning with reinforcement learning

    • Loc Pham, Enrico Pontelli, Fabio Tardivo and Tran Cao Son: A Logic Programming Approach to Regression Based Repair of Incorrect Beliefs

    • Farhad Shakerin and Gopal Gupta: White-box Induction From SVM Models

  • 18:00 - 18:15. Break

  • 18:15 - 19:45. Systems and Best DC Paper - Chair: Simona Perri

    • Pedro Cabalar, Brais Muñiz Castro and Jorge Fandinno: A System for Explainable Answer Set Programming

    • Antonius Weinzierl, Richard Taupe and Gerhard Friedrich: Advancing Lazy-Grounding ASP Solving Techniques -- Restarts, Phase Saving, Heuristics, and More

    • Aaron Bembenek, Michael Ballantyne, Michael Greenberg and Nada Amin: Datalog-Based Systems Can Use Incremental SMT Solving (Extended Abstract)

    • Mario Alviano and Carmine Dodaro: Data validation for Answer Set Programming (extended abstract)

    • Damian Aparicio, Santiago Escobar and Julia Sapiña: Variant-based Equational Unification under Constructor Symbols

    • Zhun Yang: Extending Answer Set Programs with Neural Networks (Best DC paper)

24 September

  • 14:30 - 15:30. Invited talk (Women in Logic Programming talk) - Chair: Alessandra Mileo

    • Marina de Vos: Norms, Policy and Laws: Modelling, Compliance and Violation

  • 15:30 - 16:15. Best Application Paper - Chair: Vladimir Lifschitz

    • Momina Rizwan, Volkan Patoglu and Esra Erdem: Human Robot Collaborative Assembly Planning: An Answer Set Programming Approach

  • 16:15 - 16:30. Break

  • 16:30 - 18:00. Women in Logic Programming - Chair: Francesca A. Lisi

    • Viviana Mascardi and Domenico Pellegrini: Logical Judges Challenge Human Judges on the Strange Case of B.C.-Valjean

    • Ekaterina Komendantskaya, Henning Basold and Dmitri Rozplokhas: The New Normal: We Cannot Eliminate the Cuts, but We Can Explore Them

    • Alessio Fiorentino, Jessica Zangari and Marco Manna: DaRLing: A Datalog rewriter for OWL 2 RL ontological reasoning under SPARQL queries

    • Aysu Bogatarkan and Esra Erdem: Explanation Generation for Multi-Modal Multi-Agent Path Finding with Optimal Resource Utilization using Answer Set Programming

    • Damiano Azzolini, Elena Bellodi, Alessandro Brancaleoni, Fabrizio Riguzzi and Evelina Lamma: Modeling Bitcoin Lightning Network by Logic Programming

    • Elena Mastria, Jessica Zangari, Simona Perri and Francesco Calimeri: A Machine Learning guided Rewriting Approach for ASP Logic Programs

  • 18:00 - 18:15. Break

  • 18:15 - 19:45. Semantics - Chair: Thomas Eiter

    • Carlo Zaniolo, Ariyam Das, Youfu Li, Mingda Li and Jin Wang: Cardinality-Based Semantics and Scalability for Datalog with Aggregates

    • Tuan Nguyen, Katsumi Inoue and Chiaki Sakama: Enhancing Linear Algebraic Computation of Logic Programs Using Sparse Representation

    • Pedro Cabalar, Martín Diéguez, Torsten Schaub and Anna Schuhmann: Towards Metric Temporal Answer Set Programming

    • Francesco Dagnino, Davide Ancona and Elena Zucca: Flexible coinductive logic programming

    • Yanhong Annie Liu and Scott D. Stoller: Recursive Rules with Aggregation: A Simple Unified Semantics

25 September

  • 14:30 - 15:30. Panel on Ethics

    • Chairs: Stefania Costantini and Francesca Alessandra Lisi

    • Speakers: Esra Erdem, Luis Pereira, Francesca Rossi and Giovanni Sartor

  • 15:30 - 16:15. John Alan Robinson 20 year test of time award - Chair: Mirek Truszczynski

    • Marc Denecker: Extending Classical Logic with Inductive Definitions.

  • 16:30 - 18:00. ALP Meeting - https://bit.ly/2FQbqpd

  • 18:15 - 19:45. Sister Conferences & Journals - Chair: Marco Maratea

    • Andrea Galassi, Kristian Kersting, Marco Lippi, Xiaoting Shao and Paolo Torroni: Neural-Symbolic Argumentation Mining: An Argument in Favor of Deep Learning and Reasoning

    • Tamás Szabó, Gábor Bergmann, Sebastian Erdweg and Markus Voelter: Report: Datalog with Recursive Aggregation for Incremental Program Analyses

    • Marco Gavanelli, Marco Alberti and Evelina Lamma: Summary: Accountable Protocols in Abductive Logic Programming

    • Zhun Yang, Adam Ishay and Joohyung Lee: Report on NeurASP: A Simple Extension of Answer Set Programs To Embrace Neural Networks

    • Matthias Nickles: Sampling-Based SAT/ASP Multi-Model Optimization as a Framework for Probabilistic Inference

    • Yanhong Liu and Scott Stoller: Knowledge of Uncertain Worlds: Programming with Logical Constraints: An Overview

  • Closing